Bhajan Sopori

"Profesorii arată calea către lume. Sunt parte a unei profesii în care tradiția profesor-elev (Guru-shishya) este considerată foarte importantă." Bhajan Sopori

Bhajan Sopori: n 1948, Srinagar, Kashmir
Nume complet: Bhajan Lal Sopori
Data si loc de nastere: 1948 Srinagar, Jammu and Kashmir, India
Genuri muzicale: Muzica clasica indiana & Sufyana Gharana
Instrument: Santoor - străvechi instrument clasic cu corzi

"Orice am realizat, a fost datorită binecuvântărilor primite de la profesorii mei." Bhajan Sopori

"Profesiile pun bazele națiunii și, bineînțeles, medicii care au grijă de starea de sănătate a națiunii. Nu suntem doar muzicieni care distrează atunci când e nevoie. Profesioniștii din aceste domeniu au contribuții semnificative la fundația națiunii, care sunt de obicei neglijate." Bhajan Sopori

Scurt istoric:

Sopori provine de la Sopore, localitate din valea Kashmir și urmează descendența experților antici ai instrumentului Santoor. El face parte din tradiția muzicii clasice indiane sufi - Gharana Sufiana. Familia lui compune și cântă la santoor de șase generații. Primul său spectacol public a fost la o conferință organizată de Prayag Sangeet Samiti & Universitatea din Allahabad, când avea 10 ani. Fiul lui Sopori, Abhay Rustum Sopori este, de asemenea, un cântăreț la santoor. Atât tatăl și fiul au avut mai multe spectacole impreună.

Pandit Bhajan Sopori a învățat muzica la Universitatea Washington, SUA. Performanțele sale au fost difuzate în India, find apreciat atât aici dar și în occident, în tări precum Belgia, Egipt, Anglia, Germania, Norvegia, Siria și Statele Unite ale Americii. Pandit Sopori, este considerat ca fiind legătura culturală între Jammu, Kashmir și India, a fondat de asemenea o academie de muzică numită SaMaPa (Academia de muzică și arte Sopori). Această se implică activ în promovarea muzicii clasice indiene. SaMaPa este implicată în promovarea muzicii in mediul inchisorilor catre deținuți, folosind muzica pentru vindecarea prizonierilor și crearea unui legături emoționale între societatea și condamnați. Academia a instruit mai mulți muzicieni și reînviat instrumente vechi. Pentru toate acestea i-au fost decernate de către guvern și de către diverse asociații culturale naționale și internaționale numeroase premii.

Premii:
Sangeet Natak Akademi 1993